multi digital

צ'קליסט חובה לפני שמעלים אתר חדש לאויר

סיימתם את שלב הפיתוח של האתר ? מזל טוב ! ישנם דברים בהם אין צורך לסמוך על מפתחי האתר ותוכלו לבדוק אותם בעצמכם ולוודא שהאתר פועל כראוי. אם האתר שלכם מנוהל על ידי חברת ניהול אתרים מקצועית בדיקות אלו יבוצעו על ידם.

האם האתר מספיק מהיר ?

למהירות האתר יש השפעה חשובה מאוד על הגדלת שיעור ההמרה באתר, אתר שנטען באופן איטי מבריח גולשים חווית המשתמש נפגעת מאוד כשהאתר אינו מגיב, ככל שמהירות טעינת האתר תהיה מהירה יותר כך הלקוחות ישתמשו יותר באתר. ובנוסף, מהירות האתר היא קריטריון חשוב למנועי החיפוש להעריך את דירוג האתר שלך. ככל שדירוג ה-SEO גבוה יותר, כך מנועי החיפוש יציעו את האתר ליותר חיפושים מה שאומר יותר תנועה חינמית וחסכון בעלויות במציאת לקוחות פוטנציאליים.

זמן טעינה אידיאלי לעמוד הוא 200-300 מילי שניה, אם האתר נטען תוך יותר מ 2-3 שניות אז הוא בהחלט לא מספיק מהיר.

בכדי לדעת מהי מהירות טעינת האתר שלכם לא מספיק שתנסו להיכנס מהמחשב או הנייד הפרטי, המהירות אצל המשתמש בהחלט מושפעת ממהירות האינטרנט במכשיר ומהמרחק מהשרת בו מאוחסן האתר. יש כלים מיוחדים לבדיקה זו להלן 3 כלים מומלצים ומקצועיים:

pingdom הוא כלי מעולה ומומלץ לבדיקת מהירות המשמש אנשים רבים ונותן תוצאות מדויקות ביותר. זה תומך בבדיקת מהירות הגישה ממדינות שונות ברחבי העולם. התוסף מנתח את הגורמים המשפיעים על מהירות טעינת העמוד ומספק דוחות מפורטים לכל חלק. כלי זה מציע גם גרסה מתקדמת בתשלום, המאפשרת לנטר תנועה ועסקאות, מהירות טעינת עמודים, ניטור שרת ונותנת התראה כאשר מתרחשת שגיאה.

GTMetrix הוא כלי מצויין המאפשר לבדוק את מהירות האתר משרתים במדינות שונות. לאחר מכן נותן ציון ודו"ח עם הצעות לאופטימיזציה של מהירות האתר

Google PageSpeed Insights כלי של גוגל שנותן גם מידע מה לתקן, אפשר להודות שהוא לא המומלץ ביותר אבל אי אפשר להתעלם ממנו.

באתר מותקנת תעודת ssl ?

Ssl או tls (Transport Layer Security) זהו אבטחת התעבורה בין השרת לבין הגולש, אמצעי האבטחה מספק פרטיות לגולש באמצעות הצפנה, ואימות שהכתובת היא אמיתית ולא מתחזה באמצעות תעודת מפתח ציבורי.

באתר מאובטח הפורט של כתובת האתר יכלול את האות s והגישה לאתר תהיה בכתובת https://domain  במקום http://domain

אם האתר שלכם גם סולק תשלומים התקן מחייב תקשורת מאובטחת, אבל גם אם אינכם אוספים פרטי אשראי באתר עדיין תצטרכו להתקין תעודת אבטחה תקפה היות ובגוגל אתר שאין לו תעודת SSL או שהיא לא תקפה יוצג כ"אתר לא מאובטח" והגולשים יקבלו התראה בדפדפן וכמעט ייחסמו מגישה אל האתר עד שיאשרו ידנית שברצונם לגשת אל אתר לא בטוח, גם אם הם ימשיכו זה ודאי משאיר על הלקוחות הפונטציאליים רושם רע מאוד, מלבד הנזק הממשי למאמצי הקידום והשיווק שלכם.

ברוב המקרים מטבע הדברים בסביבת הפיתוח של האתר אין צורך בהתקנת תעודת אבטחה ולכן לאחר העלאת האתר לאוויר נדרשת התקנה של תעודת אבטחה בשרת, רוב חברות השרתים מאפשרים בכל חבילות אחסון האתרים התקנת תעודת אבטחה בסיסית ללא עלות נוספת ונדרשת רק פעולה קצרה וקלה בכדי להבטיח שהתקשורת מול האתר תהיה מאובטחת, אם ברצונכם בתעודה מתקדמת עם אישורי אבטחה ברמה גבוהה יותר תצרכו לשלם כמה דולרים לחודש.

לאחר התקנת התעודה יש לוודא כי כל הכתובות והתוכן של האתר מפנות אל הכתובת המאובטחת, לפעמים נשאר תוכן שעדיין מפנה לכתובת הישנה (שכיח במדיה, תמונות, וידאו וכדו') או תוכן מוצג ממקור חיצוני שאינו מאובטח ואז הדף מופיע כלא מאובטח. באמצעות הכלי https://www.whynopadlock.com/ ניתן לדעת בקלות איזה תוכן שבעמוד לא מאובטח ולתקן. פשוט מקלידים את כתובת האתר שלכם (עם https) ומקבלים תוצאה איזה תוכן בדף לא מאובטח.

רספונסיביות ?

זה נראה שמיותר לדבר על זה אבל אנחנו בסוף 2022 ועדיין רוב מעצבי חווית המשתמש ומפתחי האתרים מתחילים באפיון ופיתוח גרסת הדסקטופ של האתרים לפני גרסת המובייל ורק לאחר מכן מבצעים התאמות לניידים, למרות שלפי נתוני גלישה שונים ממוצע הגלישה בניידים עומד על כ75-80% מול הדסקטופ שעומד על כ 20% בלבד !

האתר שלכם חייב להיות מושלם בכל גודל של מסך ובפרט במסכים ניידים, גרסת המובייל חייבת לכלול את כל אפשרויות הניווט והחיפוש שיש בגרסת הדסקטופ ובעלת התאמות נדרשות בגדלי הכפתורים הטקסט והתמונות, לא קטן מידי וקשה לקריאה ולחיצה ולא גדול מידי שבורח מהמסך או דורש הרבה גלילה (למה לא לסמוך על הגלילה של הגולש כתבנו במאמר איך להגדיל את יחס ההמרה).

לא נכנס במאמר הזה לדרכים איך האתר יופיע תקין בכל גדלי המסכים. באופן גורף במרבית המקרים פיתוח רספונסיבי הוא המומלץ. רספונסיביות היא פיתוח של האתר בצורה שיתאים את עצמו לכל מסך בהתאם למכשיר בו הגולש משתמש.

איך בודקים את זה לכל סוגי המכשירים? פשוט מאוד !

מסתבר שאתם משתמשים בדפדפן Chrome של Google ואם לא אז עכשיו הזמן להתקין אותו כנסו לדפדפן הקישו על מקש f12 במקלדת כדי לפתוח את Chrome DevTools לאחר מכן הקישו Ctrl + Shift + M כדי להחליף את סרגל הכלים של המכשיר ובלשונית למעלה תחליפו בין הגדלים ותראו את האתר שלכם פועל בהדמיה של כל מכשיר נייד טאבלט או שולחן העבודה.

נגישות ?

נגישות האתר והתאמתו לשימוש בעלי מוגבלויות היא זכות וגם חובה מוסרית וחוקית ויש גם בונוס בקידום האורגני היות ולצורך הנגישות נדרש גם להזין תיאור טקסטואלי לכל כפתור תמונה ווידאו באתר כך שלמנועי החיפוש יש עוד הרבה תוכן לקרוא באתר שלכם.

את החוקים והתקנות של נגישות באינטרנט תוכלו לקרוא בלחיצה כאן (באתר איגוד האינטרנט הישראלי)

איך מרגיש אדם עם מוגבלות ראייה ואדם עם מוגבלות שמיעה כשהוא גולש באינטרנט תוכלו לראות בלחיצה כאן (אתר נגיש)

פיתוח האתר צריך להתבצע בצורה שמתאימה לנגישות ובכל עמוד / פוסט שאתם מוסיפים צריך להמשיך ולשמור על כללי הנגישות ועל ההתאמות הנדרשות.

ניתן להנגיש את האתר גם באמצעות תוספים שונים וחברות ייעודיות, איגוד הנגישות מספק קוד חינמי להנגשת אתרים ניתן לראות את הפרטים ולקבל בלחיצה כאן

קיימות עוד אפשרויות חינמיות להנגשת האתר וסקירה שלהם תאריך מאוד את המאמר וקצת נצא מהנושא המשותף לכל האפשרויות החינמיות שאינם כוללות הנגשה בדפים ופוסטים עתידיים שתוסיפו או בשינויים שתבצעו לאחר שמפתחי האתר סיימו את עבודתם.

אך יש חברות מסחריות המספקות שירות הנגשת אתרים במחיר סביר, זה משתלם ומבטיח הנגשה מלאה יותר, מניסיון נוכל להמליץ על נגיש בקליק, אך בהחלט יש חברות נוספות שנותנות עבודה טובה במחיר ריאלי (יש לכם ניסיון עם חברת הנגשה נוספת נשמח שתשתפו בתגובות בתחתית המאמר).

בנוסף בהתאם לדרישות החוק (הישראלי, אם האתר שלכם בינלאומי ישנם דרישות נוספות / אחרות) צריך להיות באתר עמוד בו תופיע הצהרת נגישות ופרטי איש הקשר הממונה על הנגישות באתר והסדרי הנגישות בסניפים הפיזיים שלכם  (אם ישנם). הצהרת הנגישות צריכה להיות בשפה פשוטה וברורה שכל קורא/ת כולל אנשים עם מוגבלויות יוכלו להבין את תוכנה ולפרט מה מונגש באתר ואיך להפעיל את הנגישות.

נ.ב. כאן המקום להזכיר שהנגשה אמיתית כוללת גם שמירה על סגנון תוכן כזה שכל קורא/ת גם בעל מוגבלות יוכל להבין בכל האתר.

דמיינו שאתם גולשים

זהו בעצם הטיפ הראשון, ואנחנו עושים את זה באתרים שאנחנו מנהלים ללקוחות שלנו באופן שוטף. כנסו לאתר בראש של משתמש, עדיף לעבוד לדפדפן אנונימי (גלישה בסתר) ונסו לבצע בעצמכם את מה שתרצו שהגולשים – לקוחות שלכם יבצעו.

השתמשו בעצמכם בתפריט הניווט, בחיפוש, בדקו איזה מידע אתם מקבלים בדפי האתר השונים ומה דורש הדגשה / טשטוש, קראו שוב את האודות שלכם ותוכן האתר בעיון, ואם זה אתר מכירות בצעו רכישה מלאה בכל סוגי אפשרויות התשלום שאתם מציעים, אל תדלגו על תיאורי המוצרים עמוד השאלות ותשובות סל הקניות וביצוע תשלום, וגם בדקו בתיבת הדוא"ל איזה הודעות המשתמש מקבל תוך כדי ההרשמה לאתר וביצוע הרכישה. סיימתם ? הכל מושלם ? עכשיו הזמן לעשות את זה מהנייד:)

שאנחנו נעשה את זה ?

טיפול נכון של חברת ניהול אתרים מקצועית חוסכת ממכם את הטיפול גם בנקודות אלו ומבטיחה תקינות מלאה של תפעול האתר פנו אלינו עכשיו להצעת מחיר משתלמת שתשפר את רווחיות הנכס הדיגיטלי שלכם  >>>

שאנחנו נעשה את זה ?

יש לנו כלי נח שתוכלו לוודא שלא פספסתם שום עמוד תוכן או שימושיות באתר צ'ק ליסט לאתר תקין

רוצה להתעדכן בתכנים חדשים שלנו ?

אנחנו לא חופרים וגם לא מעבירים את כתובות המייל לצד שלישי. הדיוור יכול לכלול גם תכנים פרסומיים. ניתן להסיר בכל עת

5 1 vote
דירוג המאמר
Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

מאת צוות מולטי דיגיטל

בלוג מאת צוות ניהול האתרים בו אנו משתפים מניסיון את המחשבות שלנו על Ux Ui, מסחר אלקטרוני וכל מה שביניהם. אוסף של טיפים, כלים, התאמות, סקירות ומדריכים שמעניינים בעלי אתרים ונכסים דיגיטליים

אולי יעניין אותך גם :

אולי רצית לדעת ?

טיפ #20

לפי מחקר שפרסם תומס מקינלי יצירת מבצעי דחף בהשוואה לשכנוע בכדאיות המכירה מוביל למספר דומה של סך המכירות, אם מתחשבים בהחזרות של מוצרים.

לחץ זמן (למשל "העסקה מסתיימת בעוד 3 שעות") הוביל לכמעט פי 3 יותר מכירות, בהשוואה ללא דחיפה (6.9% לעומת 2.4%). עם זאת, היא גם הגדילה את החזרות המוצרים ביותר פי 4 (2.2% לעומת 0.5%).

לחץ חברתי (למשל "31 אנשים קנו את זה ב-24 השעות האחרונות") הוביל ליותר מפי 2 יותר מכירות (5.1% לעומת 2.4%) ולהחזרות גבוהות בהרבה (1.3% לעומת 0.5%).

דחיפות עידוד (למשל "בחירה מצוינת!") הפחיתו את החזרות המוצרים ב-69.3% יותר מאשר דחיפות לחץ.

ההשפעה השלילית של דחיפות לחיצה חזקה יותר כאשר אנשים קונים באמצעות אפליקציות לנייד (לעומת אתרים).

ההגיון שמאחורי זה:

לאחר רכישה 'לחוצה', לעיתים קרובות הקונה יחוש חרטה ויחזיר את המוצר.

לעומת זאת, דחיפות עידוד שעוסקות ב"שאלות" שאנו צפויים לשאול את עצמנו בעת ההחלטה לקנות (למשל האם זה באמת בשבילי?) עוזרות ללקוח להצדיק את הרכישה.

רוצים כמה טיפים כדי לשפר את נושא החזרת המוצרים באתר שלכם קראו עכשיו בלחיצה כאן

ממשק משתמש (UI) וחווית משתמש (UX)

לעתים קרובות מחליפים בין ממשק משתמש (UI) וחווית משתמש (UX)

ממשק משתמש (UI)
ממשק המשתמש מתמקד באלמנטים החזותיים והאינטראקטיביים של האתר כגון צבעים, טיפוגרפיה ופריסה. מטרתו היא ליצור ממשק אינטואיטיבי ומושך מבחינה ויזואלית המותאם לזהות המותג.

חווית משתמש (UX)
UX מקיף את המסלול שיהיה למשתמשים באתר. זה כרוך בהבנת התנהגות המשתמש, כדי לספק שימוש נח חלק ומניע לפעולה.

במהלך האפיון UI ו-UX נדרשים יחד כדי ליצור אתרי אינטרנט אפקטיביים.

מה זה מפות חום?

מפות חום משמשות ככלי מתקדם לניתוח התנהגות ופעולות גולשים באתרי אינטרנט,

באמצעות מפות חום ניתן לקבל  תמונה מדויקת וויזואלית של התנהגות הגולשים באתר וכך ניתן להגיע לתובנות רבות בצד המשתמש באתר וחווית הגלישה ולשפר את האתר והאינטרקציה שלו עם הגולשים.

מה זה DNS ?

DNS קיצור של Domain Name System, הוא השירות שחוסך את הטרחה של שימוש בכתובות IP מספריות בכדי לגלוש באתרים ומתאם בין כתובות האתרים המוכרות לנו לכתובות האתרים המספריות שמשמשות לתקשורת בין השרתים

טיפ #19

בעת משבר קשה לנהל עסקים כרגיל. הוסיפו הודעת הזדהות באתר עם ציון השירותים שאתם יכולים לספק גם בעת זו והביעו את המחויבות העמוקה שלכם ללקוחות יחד עם איחול לימים טובים יותר.

הידעת? #21

לפי נתוני גוגל הרשמיים המסננים של Gmail חוסמים סכום אסטרונומי של כמעט 15 מיליארד אימיילים לא רצויים החשודים כספאם דיוג או תוכנות זדוניות מדי יום !

מקור  https://blog.google/products/ gmail/gmail-security-authentication-spam-protection/

הטופס נשלח בהצלחה.
תודה שפנית אלינו !

סיימתם את שלב הפיתוח של האתר ? מזל טוב ! ישנם דברים בהם אין צורך לסמוך על מפתחי האתר ותוכלו לבדוק אותם בעצמכם ולוודא שהאתר פועל כראוי. אם האתר שלכם מנוהל על ידי חברת ניהול אתרים מקצועית בדיקות אלו...